Pirts-pirtnieks.lv

Kas noteikti ir jāzina, pirms lekt āliņģī!

0

Autors: pirtnieks | Tēma: Pirts procedūras | 02-12-2014

Pirts un āliņģis

 

Tuvojas ziemas sezona, kad upes, ezerus, piemājas dīķus pārklāj ledus kārta un  laiks, kad pēc pirtiņas var izmantot dabas dotos labumus un doties atdzesēties āliņģī, sniegā vai vienkārši vēsā ūdenī. Esmu sagatavojis pāris ieteikumus, ko būtu svarīgi ņemt vērā, pirms doties uz āliņģi atsvaidzināties.

Ja pēc laba pēriena vēlaties uz āliņģi, protams, par to ir jāparūpējas laicīgi. Visu pirms, sagatavojiet āliņģi- izcērtiet ledu, pārbaudiet vai āliņģa diametrs ir pietiekami liels, lai jūs nesavainotos pret asajām ledus malām. Iztīriet no liekajiem ledus gabaliem, kā arī, ielaidiet āliņģī kāpnes, lai viegli var iekāpt, izkāpt, tādā veidā arī regulējot dziļumu, cik dziļi vēlaties mērcēties. Ieteicamais dziļus ir lai ūdens ir līdz krūtīm, tādā veidā jums būs stabils pamats zem kājām, būs viegli iegremdēties un arī izkāpšana būs ērta. Daudziem cilvēkiem ir bailes doties ūdenī, ja neredz ūdens dziļumu, vēl jo vairāk, ja tas ir ziemā, līdz ar to, tas, ka esat daļēji ūdenī, šo sajūtu mazinās. Noteikti nevajag cirst āliņģi lai varētu peldēt, protams, ja neesat ziemas peldētājs, pirts procedūrām tas nav vajadzīgs. Ja āra temperatūra ir krietnos mīnusos, tad var gadīties, ka kamēr jūs peraties, tikmēr āliņģim jau ir plāna ledus kārtiņa, būtu labi, ja kāds kurš nav pirtī, pirms tam to noņem, lai kāpjot ūdenī nesaskrāpētos ar ledu.

Pirts āliņģis

Uzkarsēšanās pirtī

Pirmās reizes, kad dodaties uz pirtiņu sildīties, noteikti nedomājiet par āliņģi. Sākumā ir vienmērīgi un kārtīgi jāuzsilst, tā teikti līdz kaulam. Par aukstuma procedūrām, vai tas ir āliņģis, vai auksts kubls, vai ierīvēšanās ar sniegu, var sākt domāt ne ātrāk kā pēc 3. pirts apmeklēšanas reizes (piegājiena). Pēc pirmajām 2 reizēm ieteicams ir noskaloties remdenā vai siltā ūdenī, kam vairāk ir sviedru noskalošanas funkcija, un nedaudz atvēsinoša. Nevajadzētu liet aukstu ūdeni uz galvas jau pēc pirmās reizes.  Laba prakse iet āliņģī pēc pēršanās, jo tad organisms ir vienmērīgi uzsilis (pirmajās pirtī iešanas reizēs), esat labi nopērts, organisms ir labi sakarsis un ir īstais laiks atvēsināties.

Drošība pirmajā vietā.

Pēc laba pēriena ir patīkama reibuma sajūta, katram tā ir savādāka, kā arī, organisms uz to reaģē savādāk. Kad dodaties uz āliņģi, nekādā gadījumā nedrīks doties vienam. Laba prakse ir ka pirtnieks, vai arī cilvēks kas jūs pēra, palīdz aiziet līdz āliņģim, palīdz iekāpt, izkāpt, un atnākt atpakaļ. Saskaroties ar auksto ūdeni, katrs var reaģēt savādāk, tas var būt lielāks vai mazāks šoks, kāju vai roku krampji, elpa var aizrauties, apjukums, nespēja izkāpt, un daudz citu iemeslu, kāpēc nepiecieša otra cilvēka klātbūtne. Parūpējieties, lai kāds jūs pieskata, īpaši peldoties dīķos, ezeros u.c. atklātās ūdens tilpnēs.

Galvenais lai kājas siltas

Jā, arī dodoties uz āliņģi svarīgi lai kājas ir siltas, līdz ar to, noteikti dodieties čībās, lai pēdas izvairītos no saskares ar sniegu, ledu, aukstu zemi. Caur pēdām iet visi mūsu asinsvadi un tādā veidā mēs ļoti ātri atdziestam, kā arī, varam viegli apaukstēties.

Pie āliņģa…

Te noteikti nederēs tautas dziesma „Stundu stāvu domādama…”. Aizejot pie āliņģa, atmetied dabas vērošanu, debesīs skatīšanos, lai arī cik skaisti tas viss izskatītos. Aizgājāt, iekāpāt āliņģī, izkpāpāt, čības kājās un atpakaļ siltumā! Jo ilgāk ņemsities, jo vairāk atdzisīsiet un būs grūtāk iekāpt. Arī pēc āliņģa, izkāpiet, un atpakaļ uz pirtiņu, nestāviet, nedziestiet, jo īpaši ja ir vējš. Ātri atpakaļ siltumā.

Pelde āliņģī pēc pirts

Iekāpšana āliņģī.

Āliņģī nedrīks lekt, ir jāiekāpj lēnām, nesteidzīgi. Kā arī, no āliņģa izkāpt vajag tieši tāpat, lēnām, nesteidzīgi. Esot aukstā ūdenī un strauji atdziestot, sašaurinās asinsvadi un var gadīties, pie straujām kustībām, organisms reaģē ar vieglu vai lielāku reiboni.  Esam prātīgi, nesteidzīgi, apdomīgi.

Ko darīt āliņģī?

Šī ir viena no labākajām un vērtīgākajām pirts rituāla daļām. Par šo noteikti uzrakstīšu arī atsevišķu rakstu. Kādas ir jūsu sajūtas esot āliņģī? Vai jums ir prieks par paveikto, vai jums ir labsajūta, vai jums ir šoks, pārsteigums? Viss ir iespējams. Ja vēlateis spiegt, droši to dariet, šī ir tā vieta, kur jūs gūstat pamatīgu enerģiju, kur notiek enerģijas maiņa, kur gūstiet veselību, spēku, labsajūtu un tīrību! Tas viss jūs uzlādē! Svarīgi, lai jūsu izdarības āliņģī neraida nepareizus signālus apkārtējiem. Lai nav tā ka jūs spiedzat, un kāds pa galvu, kaklu metas jūs glābt. Āliņģi nevajag uzturēties ilgi, pilnīgi pietiekami ir 10-30 sekundes, būtiski ir atdzist, bet ne tik daudz, lai sāktos drebuļi! Izkāpjot no āliņģa, jums jājūtas nedaudz vēsiem, bet ne pārsalušiem. Nevajag aizrauties ar pamatīgu dzesēšanos, tas var izraisīt virkni visādu probēmu, sākot ar puišu/ meiteņu lietu apsaldēšanu, beidzot ar ko vēl nopietnāku. Āliņģī iekāpiet lēnām un lēnām arī izkāpiet, nedrīkst lekt, ne iekšā, ne ārā.

Vai galvu likt zem ūdens?

Šis ir ļoti svarīgs jautājums un par šo noteikti rakstīšu atsevišķi vēl. Ziemā ar šo jābūt ļoti uzmanīgam, jo var saķert visādas saaukstēšanās, un traka lieta ja noķer meningītu. Tas galīgi nav labi. Jūs un tikai jūs pats jūtat kā jūtaties, vai jāliek galva zem ūdens vai nē. Bet, ja esat labi izpērts, līdz āliņģim aizgājuši pirts cepurē, jūtaties labi, var likt galvu zem ūdens un īsu brīdi, lai nepaspēj sasalt. Vai ziniet to sajūtu, kad apēd iekožās lielākā saldējuma kumosā, un tad valsta pa muti, jo ir dikti auksts, un tad arī deguns sāk salt? Līdzīgi ir arī te, nedrīkst būt sajūta ka pakausis ir sasalis un auksts. Ja tomer ir tāda sajūta, ar plaukstu pārbrauciet pa pakausi un it kā noslaukiet lieko ūdeni, tādā veidā arī nedaudz sasildot pakausi, kā arī liekot galvā pirts cepuri.

Pelde āliņģī pēc pirts

Kāpēc svarīgi likt galvu zem ūdens?

Iedomājieties, jūs esat tāds garšs, izstiepts balons, kas piepildīts ar siltu gaisu (tikko no pirts), un tagad šo balonu liekam vertikālā veidā aukstā ūdenī (3/4), kur aiziet viss spiediens? Pareizi, tajā daļā, kas paliek virs ūdens. Tieši tas pats notiek ar cilvēku pēc pirtiņas āliņģī. Viss spiediens sakāpj galvā. Pareizi ir atdzesēties visam, vismaz uz īsu brīdi galvu vajadzētu pabāzt zem ūdens, tādā veidā izlīdzinot spiedienu un ķermeņa temperatūru. Ja galva netiek atdzesēta, tad nākamajā dienā var būt galvas sāpes, vai nopietnākas sekas. Viss atkarīgs no pieredzes, organisma īpatnībām, temperatūrām.  Ja visu pareizi dara, nevajadzētu par to raizēties un pirts procedūras un pelde āliņģī, sniegs tikai pozitīvas sajūtas!

Pēc peldes āliņģī raitā gaitā dodieties uz pirtiņu un uzsilstiet lai jums ir silti. Ieteikums sākumā uzsildīt pēdas, kārtīgi tās izpērt, un tad turpināt sildīt pārējo ķermeni.

Vēl svarīga lieta- ja iepriekš nekad neesat gājis āliņģī, tad pirmās reizes noteikti nevag pārspīlēt ar ilgu uzturēšnos ūdenī, labāk to darīt pamazām, piemēram sākt ar aukstu dušu, ierīvēšanos ar aukstu sniegu, tas ir siltāk kā ledus auksts ūdens.

Ar prieku lasīšu jūsu komentārus vai jautājumus, kā arī jūsu pieredzi par peldēm āliņģī, droši rakstiet FB komentāros!

fb pirtnieks

 Pirts āliņģis

Komentāri ir slēgti.